Rolls Royce

Marka Rolls-Royce narodziła się w Wielkiej Bretanii w 1907 roku i do teraz jest jedną z najpopularniejszych potęg motoryzacyjnych. Nazwę swą zawdzięcza dwóm gentelmanom, Frederickowi Henry`emu Royce oraz Charlesowi Stewartowi Rolls.

Dokładność i precyzja z jaką produkowano samochody szybko przyniosły wytwórni miano najlepszej fabryki aut luksusowych na świecie. Były one duże, solidne i perfekcyjne pod względem technicznym Budowano je z najlepszych dostępnych materiałów oraz z największą możliwą precyzją i dbałością o detale. Zaspakajały potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów, głownie arystokratów, polityków, dyplomatów, gwiazd filmowych i innych bogaczy zajmujących wysoką pozycję wśród elit towarzyskich. Marka urosła do rangi najdroższych i najbardziej ekskluzywnych aut w branży motoryzacyjnej. Charakterystycznym elementem wszystkich samochodów Rolls-Royce’a stała się osłona chłodnicy przypominająca portyk greckiej świątyni z pionowymi kolumnami żaluzji i wieńczącą go figurką uskrzydlonej postaci „Spirit of Ecstasy”, zaprojektowanej w 1911 r. przez Charlesa Sykesa.

Phantom I
auto do slubu

W roku 1925 Rolls Royce Phantom I Samochód ten zastąpił produkowany wcześniej model „ Silver Ghost” ( 1907-1925). Była to ulepszona wersja o większym silniku ( 7,7 litra 7668 cm³ i mocy 96 KM) oraz i prędkości sięgającej osiągami 140 km/h. Model ten produkowany był w Angli i Ameryce w latach 1925-1931. W sumie wyprodukowano 3512 egzemplarzy RR Phantom I.

W 1929 roku pojawił się na rynku nowy model – Phantom II, który był nieco zmodyfikowaną wersją swojego poprzednika, zmiany głównie dotyczyły skrzyni biegów oraz hamulców ze wspomaganiem. W sumie w latach 1929 – 1936 wyprodukowano 1402 sztuk Phantom II.

Jego wielkość równa się marce a wygoda jest na najwyższym poziomie gdyż nie ma większych aut retro.


Marszałek Józef Piłsudski w samochodzie marki Rolls-Royce Phantom II, lata 30. XX wiekuSilver Cloud
auto do slubu

Model ten wprowadzono do produkcji w 1955roku, powstały trzy generacje modelu i stał się on jednym z najpopularniejszych wozów firmy Rolls-Royce okresu powojennego. W latach 1955-59 wyprodukowano ok 2444 egzemplarzy Silver Cloud I. Oferowany był standardowo z czterodrzwiową karoserią.

Posiadał sześciocylindrowy, dwu gaźnikowy, silnik 4,9 l osiągający moc maksymalną 155 KM, automatyczną skrzynię biegów, hydrauliczne hamulce oraz od roku 1956 opcjonalnie wspomaganie układu kierowniczego i klimatyzację. Jego następca Silver Cloud II pojawił się w latach 1959 – 1962. Zmiany głównie dotyczyły silnika oraz wspomagania kierownicy, które weszło w standard, a opcjonalnie zaoferowano w tym modelu elektrycznie opuszczane szyby.

Kolejnye wydanie modelu Silver Cloud III miało miejsce w latach 1962 – 1966 głównie zmodyfikowano karoserię poprzez dodatkowe 2 reflektory z przodu, co na pierwszy rzut oka odróżniało wersję III od poprzednich modeli oraz dodatkowe fabryczne karoserie: dwudrzwiowy coupe i dwudrzwiowy kabriolet.
Autem Rolls Royce Silver Cloud jeździły min: Grace Kelly, Marilyn Monroe i inne ikony epoki.

Klasyczna, ponadczasowa linia, luksus i komfort podróży tworzy jeden z najpiękniejszych samochodów w długiej historii motoryzacji. Bez wątpienia jest to ikona dobrego stylu.

Rolls Royce, 1925wynajmij

Alfa Romeo, 1932wynajmij

Rolls Royce, 1959wynajmij
realizacja 200procent ©M&M prestige 2015